Promýšlet Evropu 20. století: Hybatelé dějin?

Varování

Publikace nespadá pod Pedagogickou fakultu, ale pod Filozofickou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.

Autoři

ŠKERLOVÁ Jana POKORNÁ KORYTAROVÁ Lenka PRYMUSOVÁ Hana VITKO Martin HAVÁČ Ondřej HUSÁK Petr PUČÁLKOVÁ Ester KŘEHLÍKOVÁ Jana HROMEK Martin POKORNÝ Jiří TOMÁŠKOVÁ Ludmila

Rok publikování 2016
Druh Uspořádání konference
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
Popis Čtvrtý ročník konference Promýšlet Evropu dvacátého století, který se uskuteční 12. a 13. dubna 2016 s podtitulem Hybatelé dějin?, navazuje na tři předchozí setkání doktorských studentů a mladých vědeckých pracovníků zabývajících se evropskými dějinami 20. století. Příspěvky se budou vztahovat k dějinám evropského kontinentu od počátku 20. století po rozpad východního bloku. Zamyslíme se nad tím, které osobnosti, události, organizace či myšlenky byly v průběhu 20. století hybateli evropských dějin. Byly skutečnými hybateli dějin osobnosti, nebo teprve dějinná událost poskytla vhodný prostor k tomu, aby taková osobnost mohla vyrůst? Jaké parametry musela konkrétní událost či osobnost splňovat, aby mohla být interpretována jako dějinná? Měly určité organizace skutečně sílu stát se ve 20. století hybateli dějin a prosadit zásadní změny? Měly převratné myšlenky a nové koncepty sílu změnit svět nebo bylo úsilí jejich tvůrců marné? Nebo je to ještě jinak a klíč k pochopení historických událostí je nutné hledat v úsilí o porozumění masovým hnutím a organizacím? To vše jsou důležité otázky, skrze něž chceme nahlížet více či méně známé události i osobnosti evropských dějin, které se možná v dobové perspektivě jako přelomové nejevily, ale s odstupem času je jako takové vnímáme. Anebo právě naopak jim současníci přikládali dějinný význam, ale později se ukázalo, že je přecenili.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.