Electrochemical determination of adenine using a glassy carbon electrode modified with graphene oxide and polyaniline

Logo poskytovatele

Varování

Publikace nespadá pod Pedagogickou fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

SHARMA Vimal Kumar HYNEK David TRNKOVÁ Libuše HEMZAL Dušan MÁRIK Marian KIZEK René HUBÁLEK Jaromír

Rok publikování 2016
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Microchimica Acta
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
www http://dx.doi.org/10.1007/s00604-015-1740-0
Doi http://dx.doi.org/10.1007/s00604-015-1740-0
Obor Fyzikální chemie a teoretická chemie
Klíčová slova nanocomposite; sensor; cyclic voltammetry; differential pulse voltammetry; scanning electron microscopy; Raman spectroscopy
Popis The electrochemical behavior of adenine at a glassy carbon electrode (GCE) modified with a nanocomposite consisting of graphene oxide and polyaniline was investigated by cyclic voltammetry and differential pulse voltammetry. The nanocomposite was synthesized by polymerization and characterized by Raman and UV-vis spectroscopy, and its morphology was examined by scanning electron microscopy. Adenine is oxidized at the modified GCE at a working potential of 1.2 V (vs. Ag/AgCl) and gives a current density of approximately 2.64 nA.cm(-2), which is distinctly increased compared to the 0.57 nA.cm(-2) of a bare electrode. Peak current and adenine concentration are linearly related to each other in the range from 0.5 mu M to 20 mu M. The modified GCE exhibits acceptable analytical performance, with a detection limit of 72 nM and a limit of quantification of 240 nM. It is excellently reproducible, stable, and fabrication is simple.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.