Hudební teorie a pedagogika

Doktorské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Podat přihlášku

Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2024/2025 (zahájení: podzim 2024)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 4. 2024.

Co se naučíte

Doktorské studium v oboru Hudební teorie a pedagogika vytváří předpoklady pro hlubší odborné zaměření absolventů v práci především v oblasti terciárního vzdělávání, tj. na vysokých školách a v institucích z oblasti hudební kultury . Absolventi by měli být připraveni na vědecko-výzkumnou kariéru v akademických institucích, např. v pozicích postdoktorandů a odborných asistentů. Hlavní důraz studia je kladen na mezioborové vztahy – získání odbornosti v oblastech obecné a hudební estetiky, sémiotiky, hudební sociologie, hudební psychologie a pedagogiky.

„Analýzou hudby k jejímu hlubšímu prožitku.“

Praxe je naplňována:

– podílem doktoranda na výuce v bakalářských nebo magisterských studijních programech

– výzkumnými úkoly

– aktivní účastí na konferencích, symposiích, odborných seminářích apod.

– zahraniční stáží / studijním pobytem

Chcete vědět víc?

Uplatnění absolventů

Uplatnění absolventa se předpokládá na vysokých školách, zejména na katedrách hudební výchovy pedagogických a podobně zaměřených fakult v ČR, dále v různých hudebně vzdělávacích institucích. Samozřejmostí je též uplatnění absolventa na školách středních hudebního zaměření, kde bude nabízet vyšší odbornou kvalifikaci než absolvent magisterského studia.

Podmínky přijetí

Přijímací řízení probíhá formou ústního pohovoru před přijímací komisí, která zjišťuje odbornou a jazykovou způsobilost uchazeče. Uchazeč skládá vstupní zkoušku z odborného zaměření podle vybraného tématu budoucí doktorské práce (metodologie, odborná rozprava) a zkoušku z alespoň jednoho světového jazyka (dle výběru AJ, NJ, FJ, RJ).

Přijímací zkouška se skládá z:

• Odborné rozpravy nad předloženým tématem výzkumného zaměření disertační práce zpracovaným uchazečem v rozsahu 6 - 12 normostran - 50 bodů
  • Ověření znalostí z cizího jazyka - 20 bodů
  • Prověření znalostí z vědního oboru - 30 bodů.
Každá část přijímací zkoušky se hodnotí body. Bodová hranice úspěšnosti pro přijetí je 60, přičemž maximálně může uchazeč získat 100 bodů. Současně v žádné ze tří částí přijímací zkoušky nesmí být bodová hodnota nižší než poloviční hodnota z maximálního počtu bodů v dané části. V případě, že podmínky pro přijetí splní větší počet uchazečů, rozhoduje pořadí nejlepších, sestavené podle výsledků přijímací zkoušky.

1. 1. – 30. 4. 2024

Termín pro podání přihlášek

Podat přihlášku

Zajišťuje Pedagogická fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Doba studia 4 roky
Vyučovací jazyk čeština
Oborová rada a oborové komise

Váháte? Máte otázku? Pošlete nám e-mail na

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Hudební teorie a pedagogika? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

doc. PhDr. Marek Sedláček, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: