Autorská čtení na fakultě v jarním semestru 2024

Katedra českého jazyka a literatury si Vás dovoluje pozvat na další cyklus autorských čtení a besed. V rámci tohoto ročníku na naší fakultě vystoupí:

5. 3. 2024

Markéta Pilátová – ve středu 13. 3. 2024 v 18 hodin v RUVu

Markéta Pilátová je česká spisovatelka, hispanistka a novinářka. Učila na Filozofické fakultě v Olomouci španělštinu a pak dvanáct let učila češtinu krajany v Brazílii a v Argentině. V současnosti žije ve Velkých Losinách pod Jeseníky. Její román Žluté oči vedou domů byl nominován na cenu Magnesia Litera a Cenu Josefa Škvoreckého. V roce 2010 vydala knížku Kiko a tajemství papírového motýla, který byla také nominována na Magnesii Literu. Jedním z posledních počinů je biografie Arnošta Lustiga.

Martin Reiner – v úterý 19. 3. 2024 v 18:15 hodin v RUVu

Martin Reiner je básník, prozaik a nakladatel žijící v Brně. Vydal úctyhodnou řadu básnických sbírek, novelu Lázně, výbor fejetonů Plachý milionář přichází. Přeložil básně Teda Koosera, které vyšly ve výboru Slasti a strasti. S Michalem Vieweghem a Pavlem Šrutem napsal pohádkovou knihu Tři tatínci a maminka. Jeho román Lucka, Maceška a já byl nominován na Cenu Magnesia Litera, na Cenu Josefa Škvoreckého a časopis Dolce vita jej označil za Knihu roku. V roce 2014 vydal román nazvaný Básník. Román o Ivanu Blatném, za nějž v témže roce obdržel Cenu Josefa Škvoreckého a v roce následujícím cenu Magnesia Litera (Kniha roku). Tento román se také stal knihou roku Lidových novin (2014).

Jan Němec – ve středu 10. 4. 2024 v 18 hodin v posluchárně č. 1

Jan Němec je básník, prozaik a šéfredaktor literární revue Host. Je autorem románů Dějiny světla (2013), za který získal prestižní Cenu Evropské unie za literaturu, a Možnosti milostného románu (2019), nominovaného na Magnesii Literu. S Petrem Vizinou připravili knihu rozhovorů o současné spiritualitě Znamení neznámého (2021). Jeho knihy byly přeloženy do patnácti jazyků.