Přednáška: Dušan Lužný - Bílá kniha terciálního vzdělávání po 15 letech - k jedné nepovedené (či neprovedené?) reformě - 14. 4. 2021
Přednáška se zaměřuje na možnosti dílčích či strukturálních reforem českého vysokého školství. Základní otázkou, kterou si přednáška klade, je, zda je možné řídit vědu a akademické instituce, a to jak na úrovni katedry, tak na úrovni celostátní.
Datum
14. 4. 2021
Čas
15:30 - 17:00
Průběh akce
Akce proběhne přes MS Teams a přihlášeným účastníkům bude den předem zaslán link
Bílá kniha terciálního vzdělávání po 15 letech - k jedné nepovedené (či neprovedené?) reformě
prof. PhDr. Dušan Lužný, Dr.
Anotace: Přednáška se zaměřuje na možnosti dílčích či strukturálních reforem českého vysokého školství. Základní otázkou, kterou si přednáška klade, je, zda je možné řídit vědu a akademické instituce, a to jak na úrovni katedry, tak na úrovni celostátní. Na příkladu přípravy reformy českého vysokého školství z počátku tisíciletí identifikuje jak hlavní strategické cíle této reformy a způsoby její přípravy či prosazování, tak hlavní příčiny odmítnutí této reformy. Cílem přednášky je otevření diskuse o reálném naplnění či nenaplnění cílů předpokládané reformy a o významu samotného procesu prosazování reformních snah. I s ohledem na současnou situaci je vhodné připomenout snahu o snížení významu akademické samosprávy, posílení manažerského způsobu řízení univerzit, o zavedení školného na veřejných vysokých školách a o místě studentů (včetně doktorandů) v životě a řízení vysokých škol.
prof. PhDr. Dušan Lužný, Dr. vystudoval sociologii na Masarykově univerzitě a nyní působí na Katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci svého odborného působení se zabývá sociologickými tématy, především z oblasti sociologie náboženství. V době přípravy reformy českého vysokého školství působil na MŠMT v pozici poradce ministryně a následně náměstka (pro VŠ, a dále pro sociální programy ve školství). V současnosti je garantem studijního programu Management vědy.
Přednášky jsou nabízeny i zájemcům z řad akademiků.
Na přednášku je potřeba se přihlásit nejpozději dva dny před jejím konáním.
S dotazy se můžete obrátit na Mgr. Janu Veličkovou (velickova@ped.muni.cz)
Více článků
-
Deadline přihlašování příspěvků na výroční konferenci ČAPV 2021 (Brno): 7. 3. 2021
-
Přednáška: Jiří Hanuš - Idea univerzity z české perspektivy - 2.6.2021
Přednášející by se chtěl zamyslet nad otázkou univerzitní tradice a její kontinuity. Má dnešní univerzita ještě nějaké vazby na starší koncepty (Humboldt, Newman) a pokud ano, v jakých oblastech?