Týdenní mezinárodní konference Central European Literary Theory: Sources, Context, and Dissemination.

21. 8. 2019

V pondělí 2. září 2019 bude na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně zahájena týdenní mezinárodní konference Central European Literary Theory: Sources, Context, and Dissemination.

Jejím cílem je poskytnout prostor pro diskuze o jednotlivých literárních teoriích a lingvistických koncepcích, které vznikly a dále se šířily ve 20. století na území střední Evropy, a to i navzdory některým nepříznivým historickým a politickým okolnostem.

Konference se koná na počest lingvisty Romana Jakobsona, který přesně před 80 lety opustil Brno a na počátku druhé světové války emigroval do Spojených států amerických.

Konferenční jednání se uskuteční v devíti tematických blocích, jejichž zaměření odpovídá různým východiskům a proměnám literární teorie střední Evropy. V centru pozornosti budou především názory literárních vědců a lingvistů Romana Jakobsona, Jana Mukařovského či Michaila M. Bachtina. Prostor dostanou i další témata spjatá s ruským formalismem, strukturalismem či fenomenologií. Přednášet budou přední odborníci nejen ze střední Evropy, ale také experti z Číny, Francie, Německa nebo USA. Mimo dílčí tematické bloky se v rámci vědeckého sympozia uskuteční diskuze u kulatého stolu s profesorem Petrem Steinerem z Pensylvánské univerzity.

Na závěr konference je pak naplánováno zvláštní setkání na téma Společenské a kulturní hodnoty jižní Moravy v Lednicko-valtickém areálu.