Modelová školní zahrada PED MUNI se zapojí do víkendu otevřených zahrad

15. 5. 2024

Otevřeno během víkendu otevřených zahrad:

sobota (08.06.2024): 12:00 - 17:00
neděle (09.06.2024): 10:00 - 15:00

Vstupné dobrovolné

Dopravní spojení:

  • MHD - Nemocnice Bohunice (Campus) a dále pěšky

Další informace:

  • vstup se psem
  • vhodné s dětmi
  • WC

Modelová školní zahrada Pedagogické fakulty MU se nachází v těsné blízkosti kampusu Masarykovy univerzity. Podoba, a především péče o zahradu vychází z konceptu přírodních klimatických zahrad. Od léta 2023 je certifikovanou Ukázkovou přírodní zahradou.

Hlavní zásadou přírodních zahrad je zákaz využívání pesticidů, umělých hnojiv a rašeliny, a naopak využívání nejrůznějších biologických principů podporujících udržitelnost a druhovou rozmanitost. Ke zvýšení biodiverzity zahrady slouží například dvě zahradní jezírka, prvky jako jsou ještěrkovník, plazník, hmyzí hotel, bylinková spirála, ale také biologický materiál ponechaný v okrajových částech zahrady na hromadách. Principy udržitelnosti pak představují různé technologie zavlažování či nakládání s bioodpadem.

V zahradě probíhá pravidelná i mimořádná výuka studentů pedagogické fakulty zaměřená na problematiku přírodovědného vzdělávání v prostředí školní zahrady (garden based learning). Studenti se zde především prakticky seznamují s principy činnostního a zkušenostního učení v souvislosti s tématy jako je environmentální senzitivizace, poznávání živých organismů, pěstování kulturních rostlin, ochrana přírody, principy udržitelnosti na individuální a komunitní úrovni, ale také aranžování a floristika.

Zahrada se pravidelně otevírá žákům okolních základních škol, kterým se věnují studenti učitelských oborů v rámci mimořádných praxí.

Doprovodný program

Vzhledem k zaměření zahrady jsme připravili aktivity pro děti (1. stupně ZŠ) zaměřené na poznávání rostlin a živočichů žijících v zahradě. Komentované prohlídky pro děti i dospělé, začátek vždy 15 minut po celé hodině.

Facebooková událost Víkend otevřených zahrad

Načítám mapu…


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.