Nábor do registru dárců kostní dřeně

Zveme vás na zápis do registru dárců kostní dřeně, který se bude konat 26. února od 10 do 16 hodin na Pedagogické fakultě MU. Akci pořádá studentský spolek Mise naděje ve spolupráci s Pedagogickou fakultou MU.

19. 2. 2024

Bez popisku

26. 2. 2024

Datum

10:00-16:00

Čas

Pedagogická fakulta MU

Místo

Na místě vám bude odebrán vzorek výtěrem z úst, dostanete kartičku dárce. Celý proces zabere asi 10 – 20 minut podle aktuální vytíženosti.

Informace o procesu

Zápis je velmi jednoduchý

1. Před zápisem:

• S sebou si nezapomeňte vzít kartičku pojišťovny a občanský průkaz• Musí vám být mezi 18 a 35 lety• Musíte mít nad 50 kilo• Dobrý zdravotní stav a žádné závažné onemocnění v minulosti• Nesmíte trvale užívat léky vyjma antikoncepce a léků na sezónní alergie• Musíte mít (libovolnou) českou zdravotní pojišťovnu

2. Po příchodu vyplníte dotazník

(kontaktní údaje, souhlas se zpracováním osobních údajů, základní anamnéza).

3. Proběhne konzultace dotazníku a vašeho zdravotního stavu.
4. Odebereme vám vzorek výtěrem z úst, dostanete kartičku dárce.

Celý proces zabere asi 10 – 20 minut podle aktuální vytíženosti.

Samotný odběr krvetvorných buněk v případě, že budete vybráni jako vhodný dárce, může proběhnout bez narkózy pomocí separátoru, který je vyfiltruje z krve během pár hodin v podstatě jako při darování plazmy nebo destiček. Druhá možnost je odebrání pod narkózou z pánevní kosti. A to je vše – právě jste dali člověku šanci na život.

Jen asi 1% zapsaných dárců nakonec někomu kostní dřeň daruje, ale s každým zapsaným dárcem se zvyšuje šance, že se najde shoda pro někoho, kdo dřeň potřebuje k šanci na přežití leukémie.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.