Festival vědy s JMK 2021

2. 9. 2021

Datum konání

od 3. 9. do 4. 9. 2021

Čas

od 9:00 do 18:00

Místo konání

Dopravní Hřiště Riviéra

1. Na stánku Katedry biologie PdF MU se dozvíte, proč letos babičce nevykvetly afrikány anebo můžete například zkusit uhodnout, co má společného želva a kachna? Pokud se nebojíte přímého kontaktu s některými „podivnými“ živočichy, přijďte se s nimi seznámit.
Poznejte také, jak funguje potravní řetězec. Přesun energie a biomasy v rámci ekosystémů zajišťují jednotlivé články potravních řetězců = druhy organismů, rovnováha mezi nimi je proto velmi důležitá. Zjistíte, kdo je komu potravou a kam v tomto řetězci patří člověk. Myslíte, že vás může něco „sežrat“? Třeba „pavouci“ z Harryho Pottera? Přijďte si je prohlédnout a vyhrát v soutěži „Kdo koho nejdřív sežere“. Existují živočichové, kteří nemají přirozené predátory? Ano, jsou to druhy invazní a nemusí to být pouze živočich! Co myslíte? Jsou přínosem nebo pohromou pro daný ekosystém?
Ti z vás, kteří seberou odvahu, mohou po hmatu hádat, co to šustí v tmavé láhvi nebo si pohladit živého hada. Na závěr vyplňte „kuřácký kvíz“ a dozvíte se, jak životnímu prostředí škodí cigarety. Bude vám napovídat samotný kostlivec!

2. A pokud Vás baví chemické experimenty, tak určitě nevynechte stanoviště Katedry fyziky, chemie a odborného vzdělávání PdF MU. Věděli jste, že i chemik může být dobrým zahradníkem a mít vlastní zahrádku? Nebo jak donutí rozinky tancovat? Naproti tomu tušíte, jak si sloni čistí zuby? Jak se přivolává džin plnící přání? Jestli pěna z jaru může hořet? Jak něco zapálit bez zapalovačů a sirek?
Výše uvedené a mnohem víc se dozvíte v pátek a v sobotu na Riviéře.

Festival vědy s JMK 2021


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.