Katedra biologie zahájila vermikompostování!

21. 1. 2020

Katedra biologie zahájila vermikompostování!

Na Katedře biologie PdF MU, Poříčí 7 naleznete nově vermikompostér ♻

Vermikompostér je nově založený, a proto nejdříve musí žížaly první dávku zpracovat. Jakmile bude bioodpad možné přidávat budeme vás informovat, ale nebojte se, nahlédnout dovnitř můžete už teď 👀

Co je to vermikompostování?

Vermikompostování je jednou z možností, jak přetvořit odpad v něco smysluplného a dopomáhají nám k tomu i naše pajdácké žížaly kalifornské. Termín vermikopostování se používá zejména pro kompostování v interiérech, kde žížaly chováme v kompostéru a pravidelně je krmíme bioodpadem z domácnosti.

✅ Co do vermikopostéru patří?

Žížaly mají rády organický odpad, který běžně vyhazujeme do popelnice. Jsou to například: zbytky ovoce, zbytky zeleniny, papírové ubrousky, čajové sáčky, kávové filtry a kávová sedlina, chlebové kůrky a také zbytky rostlin. Skořápky od vajíček do vermikompostéru dát můžete, ale je nutné je napřed rozbít na malé kusy. Vaječné skořápky obohatí vermikompost o vápník a při překyselení vermikompostéru pomáhají kompost neutralizovat. 

❌ Co do vermikompostéru nepatří?

Rozhodně nedáváme do kompostéru živočišný odpad, jako jsou zbytky masa, kůže a kosti. Dále také mléčné výrobky a olej. Také sem nepatří cibule, česnek, zázvor a chilli. Proč? No, protože to žížalám jednoduše nechutná.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

A kdo se u nás o vermikompostér stará?


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.