Den podnikavosti
a Festival nápadů

8. listopadu 2023 na Pedagogické fakultě MU

Den podnikavosti 2023

Celý den na Pedagogické fakultě MU věnovaný podnikavosti – středa 8. 11. 2023.

I letos byl Den podnikavosti plný aktivit, workshopů a inspirace. Vše vypuklo panelovou diskusí s podtitulem Podnikavost ve vzdělání: příležitosti a inspirace. Program pokračoval v Robocentrech inspirace, kde jsme si mohli vyzkoušet robotické potvůrky všeho druhu za laskavého dohledu podnikavých žáků z Montessori SŠ.

Následovaly dva nabité workshopy – Design thinking pod vedením Martina Fica a Lean canvas pod záštitou Aleny Šafrové Drášilové.

Celý den vyvrcholil Festivalem nápadů, na kterém jsme zhlédli prezentaci studentských projektů, důkladně prostudovali studentskou posterovou sekci festivalu a všechny dojmy prodiskutovali s dobrým občerstvením v ústech a výbornou společností po boku.

Záznam z panelové diskuze Postery Festivalu nápadů

Ohlédnutí za letošním ročníkem...

znam z panelové diskuze 2023 - Podnikavost ve vzdělávání: příležitosti a inspirace

Hosté panelové diskuze:

 • Martin Jelínek – Zachraň Zeměpis
 • Jan Otáhal – Zachraň Zeměpis
 • Martin Kuruc – Katedra pedagogiky, UK Bratislava
 • Petra Plachá – podnikavá studentka MUNI
 • Martin Vítek – Asociace podnikavé Česko

Program Dne podnikavosti 

11:00-13:00 PANELOVÁ DISKUZE

Bez popisku

Martin Jelínek
– Zachraň Zeměpis

Před čtyřmi lety jsem s kamarádem Honzou Otáhalem přemýšlel nad tím, že je škoda, že zeměpis nemá nějakou ucelenou platformu, která by podporovala učitele tohoto předmětu. Z toho důvodu jsme se rozhodli založit iniciativu Zachraň Zeměpis.

Krom toho jsem ale hlavně učitel, kterého učení baví. Snažím se, aby moje výuka byla interaktivní a pro žáky zajímavá. Využívám různé metody a formy práce, včetně pokusů, moderních technologií, skupinové práce a badatelských úkolů. Aktuálně působím na ZŠ Brno, Horácké náměstí 13 jako zástupce ředitelky.

Bez popisku

Jan Otáhal
– Zachraň Zeměpis

Momentálně působí jako učitel zeměpisu a občanské výchovy na ZŠ Hodonín, Očovská 1.
Výuku se snaží přizpůsobit tak, aby žáky zaujala a byla pro ně přínosná do moderního světa.

Společně s Martinem Jelínkem založil iniciativu Zachraň Zeměpis na podporu učitelů zeměpisu.

Bez popisku

Martin Kuruc
– Katedra pedagogiky, UK Bratislava

Aktuálně působí jako pedagog na Katedře pedagogiky, Pedagogické fakulty UK v Bratislavě. Soustředí se na témata seberegulace a motivace, výchova k zodpovědnosti a samostatnosti či pedagogická diagnostika poruch chování.

Zaměřuje se hlavně na tzv. měkké dovednosti a mediaci. Rozumí vývinu dítěte, různým poruchám a práci ve skupinách. Svoje expertní rady kromě Indície momentálneě poskytuje také n. o. Živica, Nadácii Pontis, či Magistrátu hl. mesta SR Bratislava. S kolegy rozběhl dvojsemestrální program pro studenty učitelství pod názvem Zvedavé učenie (sa). Působí také jako mentor a lektor pre učitele na základních školách v Regionálnom centre podpory pre učiteľov.

Bez popisku

Petra Plachá
– podnikavá studentka MUNI

Petra je předsedkyní spolku Student Cyber Games, který každý rok organizuje vzdělávací soutěže pIšQworky, Prezentiáda a Tour de App pro tisíce českých a slovenských studentů. Baví ji projekty, ať už z pohledu účastníka, dobrovolníka, nebo koordinátora. Pracovala na pozici projektového manažera ve Futured, stojí za akcemi jako je Plzeňská přednášková noc nebo Plzeňský Barcamp a ve volném čase pomáhá v organizacích ProStředoškoláky.cz a Otevřeno. Ale její největší vášní je své zkušenosti předávat dál, proto je v současnosti studentkou Masarykovy univerzity, kde studuje učitelství na pedagogické a andragogiku na filozofické fakultě.​

Bez popisku

Martin Vítek
– Asociace podnikavé Česko

Martin se věnuje v neziskové sféře rozvoji podnikavosti v rámci Nadačního fondu vzdělávání a podnikání skrze programy jako jsou Soutěž & Podnikej, MAXP či spolupráci s jednotlivými kraji na tvorbě výukových materiálů, jako pedagog učil na Palackého Univerzitě v Olomouci a je členem týmu projektu iKAP II – Podnikavost při Univerzitě Karlově v Praze.

Martin je současně prezidentem Asociace podnikavé Česko, kterou pomáhal zakládat a která sdružuje organizace, které se zaměřují na rozvoj podnikavosti napříč vzdělávacím systémem.

13:00-21:30 FESTIVAL NÁPADŮ

 • 13:00- 14:00 Neformálně o podnikavosti

  • hosté panelové diskuse, Lucie Škarková a Martin Fico
 • 13:00-16:30 Robocentra inspirace: roboti ve výuce

  • Karel Picka a Lenka Gajzlerová
  Bez popisku

  Lenka Gajzlerová

  Působí jako odborná asistentka na Institutu výzkumu inkluzivního vzdělávání, Pedagogické fakulty MU. Soustředí se na témata digitálních technologií ve vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich smysluplné využití (od tabletů, přes další běžně dostupné technologie, technologie pro osoby se speciálními potřebami, ovládací prvky, až po roboty).​

  Podívej se na celý medailonek.

 • 15:00-16:30 Design thinking (workshop)

  Bez popisku

  Martin Fico

  Behom seminára si spoločne predstavíme proces design thinkingu. Vyskúšame si niektoré aktivity, ktoré môžu byť využité v jeho fázach a zasadíme si jeho využitie v sociálne prospešných projektoch, aj do výuky. Pri seminári budeme zdielať skúsenosti a tipy z praxe, ktoré budeme následne reflektovať. Účastníci semináru odídu so základnou znalosťou o design thinkingu, ktorú budú vedieť v budúcnosti rozvíjať a využívať vo svojich projektoch, či výuke

  Podívej se na celý medailonek.

 • 16:30-18:00 Lean Canvas (workshop)

  Bez popisku

  Alena Šafrová Drášilová

  Štíhlé linie, štíhlá výroba, štíhlé start-upy… To jsou dnešní trendy. Investoři nechtějí číst desítky stran komplexního podnikatelského plánu. Lean Canvas je způsob, jak strukturovaně a přehledně prezentovat podnikatelský nápad na jedné stránce. Naučte se, jak se v LC zorientovat, jak ho sestavit, na co nezapomenout a jak prezentovat svůj projekt tak, že zaujme a bude dávat smysl.

  Podívej se na celý medailonek.

 • 18:00-18:10 Festival nápadů: studenti studentům

  Zahájení Festivalu: Lucie Škarková, Martin Fico, Martina Kurowski

 • 19:00-20:30 Komentovaná posterová sekce Festivalu nápadů: studenti studentům

 • 20:30 - 21:30 Neformální sdílení a pokec

Komentovaná posterová sekce Festivalu nápadů: studenti studentům

Podívejte se ještě jednou s námi na skvělé nápady a projekty studujících na PdF MU z posterové sekce

Těšíme se na tebe!
Tým podnikavosti na PdF MU

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info