Vyšlo nové číslo časopisu Komenský

O učitelích a jejich postavení ve společnosti, akčních zónách ve školních třídách a mnoho dalšího.

21. 4. 2022

Milí čtenáři,

dnes pro vás máme úvodník v podobě šifry. Přesněji řečeno dvou šifer. Můžete jej však také chápat jako popis ‒ dva popisy odpoledne čtyř školáků.

Psal se rok 1926, bylo krátce po Vánocích. Emil seděl po škole, během tohoto měsíce to bylo už . Připadal si jako ztracený v temné jeskyni. Jeho lavice byla úplně vzadu, mimo akční zónu, což mu umožňovalo unikat od reality. Miloval šifry, a tak místo překládání článku z ruskojazyčného časopisu luštil plán cesty k pokladu. Ten s WendlouMoritzem, jeho nadanými spolužáky, našli v koši s rekvizitami na dramatickou výchovu. Marně si lámal hlavu se dvěma slovy, kterým nerozuměl a která byla připsána na okraji: welbeingemotikon. Přitahovala jej, zdála se mu téměř mytická. Náhle uslyšel pod oknem pískání. To probudilo jeho podnikavost. Byl to Melchior! Emil přeskočil lavici jak velikonoční zajíček a už se viděl venku, ve světě jejich společné svébytnosti. Zbytek odpoledne byl jejich. Druhý den dostali oba pětku z aritmetiky, nebyl to zkrátka jejich oblíbený předmět.

Wendla ležela na břiše zahloubaná do četby EmilaMoritz u stolu počítal úkol z aritmetiky, sčítal 5 × (1 + 9 + 2 + 6)=, vymyslel zcela svébytné řešení. Literatura a matematika patřily k jejich oblíbeným předmětům. Čas byl tak akorát napůl mezi VánocemiVelikonocemi a oba je to táhlo ven. Rádi se pohybovali na hranici mezi mýtemrealitou, to byla jejich akční zóna. Co by podnikli? Už nějaký čas se chystali navštívit jeskyni ve skalách, představovali si, jak tam najdou poklad. Ve škole se oba počítali mezi nadané žákypřeskočit domácí přípravu si mohli dovolit. Mrkli na sebe a vyrazili. Cestou potkali Melchiora, který šel na hodinu dramatické výchovy. Když mu řekli, kam jdou, neodolal a přidal se k nim, wellbeing newelbeing. V jeskyni nebylo nic, jen u stěny balík časopisů v ruštině. I když to odpoledne přípravu na výuku zanedbali, druhý den ve škole dostali smajlíka.

Ano, hádáte správně, vypůjčila jsem si slova a témata z článků čísla, které držíte právě v ruce, a vytvořila z nich příběh. Můžete to koneckonců zkusit také… Nebo si na základě podnětu z tohoto úvodníku zahrajte jinou hru, třeba hledejte slova vyznačená kurzívou v jednotlivých článcích. Zapojena byla všechna. Snad vás toto malé literárně-šifrovací cvičení pobaví a také navnadí k přečtení nového čísla časopisu Komenský. Přejeme vám zábavné psaní a inspirativní čtení!

Veronika Rodová

Přehled všech článků