Jak na tutoriály a návody v nástroji Iorad

Tereza Kořínková tutorial

Bez popisku

Iorad je nástroj pro tvorbu návodů a postupů, jak se takzvaně něčím “proklikat”. Takový návod se skvěle využívá, pokud chcete ostatní seznámit s novým nástrojem, ukázat cestu, jak se k něčemu dostat. Výsledné tutoriály jsou vhodné jak pro naprosté začátečníky s prací na počítači, tak pro zdatné uživatele. Záleží jen na tom, jak podrobný návod vytvoříte.

Základní informace o nástroji

Iorad není z pohledu tvůrce nijak složitý. Zároveň je základní verze zdarma, pokud byste ale od tohoto nástroje požadovali pokročilejší funkce, budete si muset za ně připlatit. Pro vzdělavatele je tu ovšem snížená cena.

Zkuste si takový, velmi jednoduchý, návod projít. Uvidíte tak jeden z možných hotových produktů, který sami zvládnete vytvořit. Velkou výhodou je totiž rychlost úpravy, která je opravdu nenáročná.

25 STEPS

1. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazila stránka Učitel 21. Klikněte na panáčka.

Step 1 image

2. Klikněte na Přihlásit.

Step 2 image

3. Napište Přihlašovací jméno xxx@gmail.com

Step 3 image

4. Napište Heslo xxx

Step 4 image

5. Klikněte na Přihlásit se.

Step 5 image

6. Klikněte na Přejít k hodnocení.

Step 6 image

7. Klikněte na Vytvořit nové hodnocení.

Step 7 image

8. Napište libovolný název svého hodnocení (např. 1), nesmí se ale shodovat s již existujícím hodnocením, proto dávejte název unikátní a anonymní.

Step 8 image

9. Klikněte na Uložit.

Step 9 image

10. Pro spuštění testu klikněte na 1. Profesní zapojení. Test není nijak časově limitován.

Step 10 image

11. Zde je popsaná daná kompetence, bližší informace si můžete přečíst po kliknutím na Další informace o této kompetenci (viz krok č. 14,15)

Step 11 image

12. Po prostudování dané kompetence zaškrtněte úroveň, která Vás nejvíce vystihuje.

Step 12 image

13. U každé kompetence je možné přidat poznámku buď pro mě nebo pro Vás.

Step 13 image

14. Praktické aktivity, které Vám slouží pro pochopení dané kompetence. Doporučuji si přečíst ještě před zaškrtnutím úrovně.

Step 14 image

15. Rozšiřující informace, ve kterých se v oblasti dané kompetence dozvíte více.

Step 15 image

16. Po zaškrtnutí klikněte na Další kompetence a přejděte tak na další. A pokračujte stejně ve všech následujících.

Step 16 image

17. Po vyplnění všech 22 kompetencí klikněte na Uložit.

Step 17 image

18. Pro náhled výsledků klikněte na zpět na Vaše hodnocení.

Step 18 image

19. Zde se objeví vaše průměrné hodnocení za všechny oblasti.

Step 19 image

20. Zde jsou zaznamenány vaše odpovědi.

Step 20 image

21. Zde si můžete prohlédnou Vaše průměrné hodnocení.

Step 21 image

22. Pokud byste si chtěli výsledky uložit do počítače, klikněte na Stáhnout přehled PDF.

Step 22 image

23. Po prohlédnutí, případně stažení výsledků, se prosím odhlaste kliknutím na panáčka.

Step 23 image

24. Klikněte na Odhlásit.

Step 24 image

25. Hotovo. Výsledky jsou zaznamenány. Děkuji za Váš čas.

Step 25 image

Here's an interactive tutorial

Jak celý Iorad funguje? Po zaregistrování si přidáte rozšíření nástroje do prohlížeče. Takové nastavení je nutné, bez něj nebudete moct nahrávání spustit.

Pokud byste se chtěli s postupem výroby a funkcemi seznámit velmi rychle. Je zde pětiminutové video přímo od tvůrce. Zjistíte zde velmi stručné informace, jak nástroj použít.

Pokud jste se rozhodli Iorad opravdu použít a chcete se s ním seznámit podrobněji, je tu pro vás 15 minutové video, kde se prochází jak samotná tvorba, tak úprava a veškeré možnosti sdílení, které jsou opravdu široké.

Výhody

• rychlost u
    • spuštění díky rozšíření do prohlížeče
    • samotného natáčení
    • úpravy návodu
  • jednoduchost
  • psané titulky - tzn. bez nutnosti nahrávání vlastního hlasu (hlasová stopa je ale také možná)
  • skrytí obsahu obrazovky, který nechcete publikovat
  • široká škála zobrazení návodu - od videa, přes interaktivní okno po psaný návod s ilustracemi

Kde konkrétně Iorad využít?

Prakticky všude, kde potřebujete svým studentům ukázat průchod nástrojem/webem/aplikací, apod. Může se například jednat o návod

• jak si v ISu o něco zažádat nebo se k něčemu přihlásit
  • jak se vyznat v kurzu, ať už je v
    • Moodlu,
    • interaktivní osnově v ISu,
    • MS Teams nebo jiném webovém rozhraní,
  • jak se dostat k určitému zdroji na internetu

Jedná se o zlomek možností, pro které můžete Iorad využít, věřím, že při své práci naleznete mnoho dalších možností, kde studentům usnadníte cestu a společně si ušetříte čas nad přemýšlením a opakovaném vysvětlování, jak něco udělat.