Co jsou zač falešní přátelé?

24. 9. 2021 Ailsa Marion Randall, Jana Chocholatá

S trochou nadsázky můžeme říct, že v indoevropské rodině jazyků je to jako ve skutečné rodině. Některé jazyky jsou si velmi blízké, takže mluvčím druhého jazyka rozumíme, i když jsme ho nikdy nestudovali, třeba jako čeština se slovenštinou. Jiné jazyky jsou příbuzné jen vzdáleně, ale i tak u nich najdeme určité podobnosti. Dokladem této jazykové spřízněnosti je například existence slov, kterým říkáme „false friends“. Vypadají či znějí podobně, ale význam se zásadně liší. Výsledkem mohou být půvabné až komické výroky.

Časté chyby:

Studujete na gymnáziu? We can’t say you are at gymnasium – that means you are working out at the gym! You study at a grammar school.

Snažíte si o víkendu přivydělat nebo chodíte v létě na brigádu? This isn’t brigade but a part-time job.

Ve vyučování:

V hodinách hudební výchovy jste si možná všimli, že se některým studentům mění hlas, že mutují – they are not mutating but their voices are breaking.

Při sportu často nosíme sportovní dres, tak pozor, aby z něho nebyly šaty (dress) - it’s not a dress but a football shirt.

Pokud něco kontrolujeme, například domácí úkol - we are not controlling it (kontrola) but checking it.

Podobně slovíčko tabule - in the classroom we don’t write on the table (tabule) but on the board.

Ve škole:

Pořádáte pro své studenty zajímavou akci? It is not an action (akce) but an event.

Máte ve škole svou pracovnu? Kabinet? It is not a cabinet (kabinet) but a staff room.

Chcete říct, že se něco děje právě teď, že něco aktuálně probíhá? It is not actual (aktuální) but current/up-to-date.

Ukončení školy:

Dokončujete školu? You don’t get a promotion (promoce) but you graduate.

Blíží se vám maturita? You don’t do your maturity (maturity) but your A-levels or school leaving exams.

Takže pozor na falešné přátele! V cizím jazyce, stejně jako v reálném životě.

Ailsa Marion Randall M.A. a Mgr. Jana Chocholatá, Ph.D.

Katedra anglického jazyka a literatury

Pedagogická fakulta MU