cz
de
fr
en

Jonathan Swift (1665-1745)

Jonathan Swift Jonathan Swift, mistr satiry a sarkasmu, se narodil a část svého života prožil v irském Dublinu. Působil jako farář. Svými současníky byl považován za podivína a konec jeho života byl poznamenán vleklou nemocí a šílenstvím. Swift je pohřben v katedrále sv. Patrika v Dublinu vedle své dlouholeté lásky Esther Johnsonové. Proslavil se svými pamflety, například Bitvou knih, Pohádkou o káďi a zejména „Skromným návrhem, jak zabránit tomu, aby děti chuďasů nepřipadaly na obtíž rodičům i zemi“. Návrh slibuje vyřešit irskou otázku konzumací irských nemluvňat. Swift využívá taktiku šoku k tomu, aby upozornil na naprosto zoufalé životní podmínky irských obyvatel.

Gulliver's Travels by Jonathan Swift. Kingwood College Library Nejznámějším Swiftovým dílem jsou Guliverovy cesty (1726). Kapitán Lemuel Guliver se na svých námořních cestách ocitá v několika podivuhodných zemích s neobvyklými obyvateli a zvyky. Navštěvuje Liliput, království trpasličích a nesmírně nadutých lidí, zemi obrů Brobdingnag, kde je vystavován jako roztomilá kuriozita, a dále letící ostrov Laputu, zemi nepraktických hudebníků a matematiků. Nakonec se dostává do země ušlechtilých koní, Hwajninů, kde touží, avšak nemůže zůstat.

Román je alegorií a satirou různých společenských zřízení a lidských poklesků, ale také barvitou hrou fantazie, která přitahuje především dětské čtenáře.

Zdroje: