Minimální preventivní program

Prevence

Primární prevence

Sekundární prevence

Terciální prevence

Bere naše dítě?

Odvykání

Legislativa

Odkazy

ALKOHOL


Samotný název alkohol pochází z arabského al-kahal, což znamená jemnou substanci. Alkohol vzniká při kvašení cukru působením kvasinek. Zkvašení může probíhat až do koncentrace 14% alkoholu. Při vyšší koncentraci jsou kvasinky zničeny vlastním produktem, následným oxidačním procesem vzniká ocet. Lidstvo poznalo nejdříve víno, potom pivo, destilace vešla v širší známost teprve v 11. století.

Pije se pro hledání euforie, uklidnění (odstranění úzkosti, frustrace) nebo mimořádných psychických stavů vůbec. Většinou jenom pro žízeň a pro chuť, jako společenská záležitost, někoho láká dobrodružství - kde se ráno probudí.

Alkoholické nápoje jsou podle zákona lihoviny, víno a pivo a všechny ostatní nápoje obsahující více jak 0.75 objemových procent alkoholu.Aplikace

Používá se téměř výhradně v nápojích: Alkohol se při odbourávání mění v játrech na acetaldehyd a ten pak v acetát a další nezávadné produkty. Alkohol a acetaldehyd zasahují všechny orgánové systémy, nejvíce nervový systém a játra. Dochází k narušení látkové přeměny sacharidů a lipidů a k dalším změnám. Acetaldehyd vytěsňuje vápník z membrán.

V lékařské komunitě se také objevují názory o prospěšnosti alkoholu pro oběhový systém, srdce a pro snížení rizika infarktu. Někteří lékaři pokládají abstinentství dokonce za "vyloženě nebezpečné". Doporučované denní dávky se pohybují od půl sklenice piva po tři deci whisky.

Závislosti propadá 7-10% pijáků podle citlivosti a dlouhodobého vlivu společenského prostředí.


Rizika

- otrava u dětí může nastat i po malých dávkách alkoholu.

- nebezpečné jednání pod vlivem alkoholu ( úrazy, pády, dopravní nehody ).

- slovní nebo fyzická agrese, trestná činnost.

- u dospívajících hrozí rychlejší rozvoj závislosti na alkoholu než v pozdějším věku, i když ne tak rychlý jako např. u pervitinu.

- po dlouhodobějším pití jaterní onemocnění a onemocnění trávicího systému.

- zhoršení řady onemocnění, např. vysokého krevního tlaku nebo cukrovky.

- duševní nemoci, např. deprese, později alkoholické psychózy.

- oslabení imunitního systému.

- zvýšení rizik nádorů hltanu, jícnu, žaludku, jater.

- riziko poškození plodu u těhotných žen.

Alkohol

Tabák

Cannabinoidy

Stimuláty

Halucinogeny

Narkotika

Rozpouštědla

Odborný slovník

Slangový slovník