Úvod



    V dnešní době se stále více lidí zabývá svým zdravím a tím co jedí, a proto se zajímají i o látky, které se přidávají do potravin, zejména pokud nejsou přírodní povahy, tedy hlavně o různá syntetická barviva, stabilizátory, konzervanty atd.



    Látky, které se přidávají do potravin lze rozdělit do těchto kategorií:
a) antioxidanty, b) barviva, c) konzervanty, d) kyseliny, e) regulátory kyselosti, f) tavící soli, g) kypřící látky, h) náhradní sladidla, i) látky zvýrazňující chuť, j) zahušťovadla, k) želírující látky, l) modifikované škroby, m) stabilizátory, n) emulgátory, o) nosiče a rozpouštědla,
p) protispékavé látky, q) leštící látky, r) balicí plyny, s) propelanty,
t) odpěňovače, u) pěnotvorné látky, v) zvlhčující látky, w) plnidla,
x) zpevňující látky, y) sekvestranty, z) látky zlepšující mouku.

    Přítomnost látek přídatných, obsažených v potravině musí být uvedena na obalu, a to v sestupném pořadí podle klesajícího množství, v jakém jsou obsaženy v potravině. Přítomnost látky přídatné se označuje uvedením názvu látky nebo číselného kódu (E číslo). Identifikace číslem E znamená kód, pod kterým je přídatná látka označována v číselném systému Evropské unie.

    Barviva jsou označována čísly E 100 až E 180, konzervanty E 200 až E 219, zahušťovadla a stabilizátory E 400 až E 1450, ne všechny látky mají své číslo, některé musí být na obalu výrobku napsány slovně.



    Učebnice chemie pro základní a střední školy se problematikou přídatných potravinářských látek příliš nezabývají. Prolistovali jsme několik druhů učebnic, ale jen ve třech jsme našli zmínku nebo kapitolu zabývající se barvivy a konzervanty v potravi- nářském průmyslu. Proto jsem se rozhodli vypracovat tuto "pomůcku" pro učitele nebo studenty, která může sloužit jako inspirace pro vlastní přípravu vyučovací hodiny na téma: "Éčka" aneb Víme co jíme?