Podzimní PhD metodologická škola 2024 na PdF MU
11. - 12. 10. 2024
Datum konání
PdF MU, místnost RUV, Poříčí 7/9
Místo konání
2. 10. 2024
Deadline pro přihlášování
Program - pátek 11. 10. 2024
-
15:00
Zahájení Podzimní PhD metodologické školy (s občerstvením)
prof. PhDr. Tomáš Janík, Ph.D., M.Ed. - proděkan pro výzkum a akademické záležitosti PdF MU
-
15:15 - 16:15
Přednáška - Úvod do kvalitativní a kvantitativní metodologie (nejen) v lingvistickém výzkumu, jejich charakteristiky a srovnání. Zúčastněné pozorování jako příklad kvalitativní metody
PhDr. Vít Dovalil, Ph.D.
Ústav germánských studií, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova, Praha
Anotace přednášky: Propedeuticky pojatá přednáška se zaměří na výklad základních vlastností paradigmat kvalitativní a kvantitativní lingvistiky a jejich srovnání (východiska, klíčové koncepty závislá a nezávislá proměnná, sběr dat, způsoby explanace). Kvalitativní metodologie bude v navazující části předvedena na zúčastněném pozorování, jehož cílem byl výzkum rozhodovacích procesů týkajících se volby jazyků užívaných v interakcích mezi zahraničními turisty a domácím personálem několika pražských restaurací a kaváren.
-
16:15 - 17:15
Přednáška: Focus group jako nástroje v různých fázích výzkumu
Mgr. Lenka Slepičková, Ph.D.
Institut výzkumu inkluzivního vzdělávání, Pedagogická fakulta, Masarykova univerzita, Brno
Anotace přednášky: Focus group (ohniskové skupiny) je (nejen) v akademickém výzkumu velmi oblíbenou technikou sběru dat. Je časově nenáročná, flexibilní a využitelná buď jako hlavní technika sběru dat, nebo jako doplňková technika v různých fázích výzkumu. Umožňuje získat jiný typ dat, než je možné prostřednictvím série individuálních rozhovorů. Ve skupině se zmírňuje případná mocenská nerovnováha mezi výzkumníkem a zkoumanými a vzniká prostor pro přirozenou komunikaci (konflikty, humor, provokování, narážky). V průběhu přednášky si představíme tuto techniku sběru dat a typ výzkumu a účastníků, pro které je vhodná. Podíváme se také na příklady z konkrétních výzkumů a průběhu realizace focus group (příprava scénáře a organizace, záznam, výstupy). Covidové období nás naučilo rozvíjet i takové techniky sběru dat, které fungují online. Také focus group můžeme realizovat online, a takový postup má řadu výhod, ale také některá úskalí. Budeme se věnovat i tomu, jak nejlépe plánovat a realizovat focus group, kterou chceme uskutečnit v online prostředí.
-
18:00 - ...
Doktorandění
Restaurace Železná růže, Hlinky 126, 603 00
-
8:30 - 11:30
Workshop: Aplikace umělé inteligence v práci výzkumníků
Mgr. et Mgr. Lucie Racyn
Ústřední knihovna, Informační podpora studia a vědy, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita, Brno
Anotace workshopu: Workshop začne frontální přednáškou na téma základů fungování AI pro kontext nutný k jejímu využívání ve výzkumu. Od teorie fungování technologie se přesuneme k dostupným, doporučovaným a využívaným aplikacím, na které navážeme krátkým interaktivním workshopem, kde budeme pracovat s AI asistentem databáze Scopus ve zkušebním módu. Po vyzkoušení nástroje a praktické zkušenosti s AI aplikací se podíváme na postoj MU vůči využívání nástrojů AI ve vědecké práci, etické a právnické problémy a řešení, a na konci workshopu si projdeme AI v kontextu otevřené vědy a grantových žádostí.
-
11:30 - 13:00
Přestávka na oběd
-
13:00 - 15:30
Research proposal session
Cílem Research Proposal Session je vytvořit prostor, kde mohou doktorandi/doktorandky představit svůj disertační výzkum, získat k němu zpětnou vazbu od zkušených výzkumníků i kolegů z ostatních doktorských studijních programů na PdF MU a diskutovat s nimi specifické otázky týkající se výzev v různých fázích práce na disertačních výzkumných projektech.Diskuse proběhnou ve dvou tematických sekcích (clusterech), vždy s aktivní účastí 4–6 doktorandů/doktorandek, expertní výzkumnice z jiné univerzity a facilitátorky z PdF MU. Předpokládá se, že každý z oslovených doktorandů/doktorandek představí svůj disertační projekt v rozsahu 5 minut/osoba (stručné představení výzkumu vč. cílů, metodologie, výzkumných otázek a otázky k diskusi). Následovat bude facilitovaná diskuse, při které můžou všichni zúčastnění poskytovat připomínky, dotazy a návrhy na zlepšení. Na závěr prezentující krátce shrne klíčové body proběhlé diskuse.Účastníci metodologické školy, kteří nebudou prezentovat své disertační výzkumy, jsou srdečně vítáni jako spoludiskutující.
Cluster výzkumných témat 1: Profesní rozvoj a začínající učitelé (místnost RUV)
Diskutující: Ing. Karolina Duschinská, Ph.D. (Katedra pedagogiky, Pedagogická fakulta, Univerzita Karlova, Praha)
Facilitátorka diskuse: Mgr. Eva Minaříková, Ph.D.
Cluster výzkumných témat 2: Autoregulace učení a formativní hodnocení (místnost 67)
Diskutující: prof. PaedDr. Iva Stuchlíková, CSc. (Katedra psychologie, Pedagogická fakulta, Jihočeská univerzita)
Facilitátorka diskuse: Mgr. Jana Veličková, Ph.D.
Své případné dotazy můžete směřovat na
Z této akce budou pořízeny fotografické záznamy a videonahrávky, které mohou být zveřejněny na webových stránkách a sociálních sítích Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Správcem osobních údajů je Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity. Každý, kdo nebude souhlasit se zveřejněním fotografie nebo videozáznamu své osoby, má právo požádat správce o jejich výmaz.
Pro více informací prosím využijte e-mailovou adresu: info@ped.muni.cz
PEDAGOGICKÁ FAKULTA MASARYKOVY UNIVERZITY
Aktivita je podpořena ze specifického výzkumu MUNI/B/1358/2023.
Více článků
-
Využití sekundárních analýz dat dotazníkového šetření TALIS 2013 a 2018 a dotazníkového šetření ČŠI k zjištění poznatků o evaluaci učitelů na ZŠ
Dne 28. 11. 2024 v čase od 12:00 do 13:30 povede zajímavý seminář Ing. Stanislav Michek, Ph.D. z Ústavu primární, preprimární a speciální pedagogiky, Pedagogické fakulty, Univerzita Hradec Králové
-
Tvořivost v překladatelském procesu
Dne 21. 11. 2024 v čase od 12:00 do 13:30 se bude konat interaktivní přednáška doc. PhDr. Zbyňka Fišera, Ph.D. z Ústavu české literatury, Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.