Od podzimu 2021 začínáme s druhým ročníkem projektu!

Do dalšího ročníku projektu Pomáháme spolu mimo školu hledáme další školy a další studenty.

Máte chuť se zapojit do podnikavého žákovského miniprojektu s cílem změnit okolí své školy?

Ozvěte se nám - skarkova@ped.muni.cz.
Studenti Pedagogické fakulty MU si aktivitu mohou propojit také s Asistentskou praxí - asistent pedagoga 1 (SZ6055, SZ6036)! Oporou Vám také může být předmět Projektová výuka (SZ6075).

Nabídka platí také pro školy.
Pokud Vás projekt zaujal, můžete se k němu od září 2021 připojit –  kontaktujte nás na email skarkova@ped.muni.cz. Mohou se zapojit žáci z 5.-9. třídy ZŠ a střední školy z okresů Brno-město a Brno-venkov.

Pomáháme spolu mimo školu

Změň své okolí.
S odvahou.

I v době nekontaktní výuky v podzimním semestru 2021 se naši studenti zapojili do projektu Pomáháme spolu mimo školu. Projekt umožňuje žákům rozvíjet kompetence k podnikavosti a studentům učitelství vyzkoušet si metodu projektové výuky v praxi. Projekt „Pomáháme spolu mimo školu“ podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Účastníci projektu realizují žákovské miniprojekty, díky nimž uplatňují získané znalosti a dovednosti z nejrůznějších vyučovaných předmětů a současně rozvíjejí svoje základní kompetence pro život. Žákovské miniprojekty pracují s reálným rozpočtem, dostávají finanční podporu, kterou vykazují dle zvyklostí projektového řízení. Každý projekt projde hlasováním veřejnosti, realizovat se budou ty nejžádanější. Prezentace úspěšných projektů proběhne na závěr školního roku.

Pomáháme spolu mimo školu navazuje na dlouhodobou snahu organizace Rezekvítek umožnit místní komunitě zlepšit životní prostředí ve svém nejbližším okolí.  Více o tom se dozvíte na stránkách Rezekvítku, realizátora projektu.

Studenti z Pedagogické fakulty MU se k projektu připojili v rámci Asistentské praxe-asistenta pedagoga. Seznamují se s odborníky na environmentální vzdělávání, fundraising a dobrovolnictví. Vyzkouší si mezipředmětovou výuku v praxi a projektovou výuku v konkrétní škole. “S praxí jsem maximálně spokojená. Komunikace je na výbornou, dokonce mi paní učitelka dala volnou ruku v celé organizační rovině, takže s dětmi komunikuji primárně já,” hodnotí studentka bakalářského studia Klára Dvořáčková svoje zapojení do projektu.

Reportáž z prvního ročníku projektu

Přečtěte si reportáž z prvního ročníku v časopisu Komenský (03/březen 2021).

informace pro studenty Pdf MU

Chcete-li si vyzkoušet projektovou výuku ve školní praxi, neváhejte a připojte se k našemu projektu Pomáháme spolu mimo školu.

Co Vám projekt nabízí:

  • asistentskou praxi spojíte s projektovou výukou v konkrétní škole
  • seznámíte se s odborníky na environmentální vzdělávání, fundraising a dobrovolnictví
  • vyzkoušíte si mezipředmětovou výuku v praxi
  • budete spolupracovat na reálných žákovských projektech v roli asistentů pedagoga
  • zažijete smysluplnou asistentskou praxi

Spolupráce je dlouhodobá, na dva semestry, ale časově flexibilní, dle domluvy s konkrétním učitelem v zapojené škole.

Další informace v letáčku zde.

V případě zájmu neváhejte a kontaktujte Lucii Škarkovou. skarkova@ped.muni.cz