Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty

akce
10. 3. / 8. 4. 2011

Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein - Silná Barva

Katedra výtvarné výchovy Pdf MU ve spolupráci s Archivem MU a Masarykovou univerzitou uvádí ve výstavních prostorech Archivu MU Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně (Komenského náměstí 2), výstavu Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina – Silná barva. Kurátorem je Petr Kamenický, výstavu zahájí Radek Horáček, hudebně doprovodí Karel Heřman.

Výstava navazuje na umístění soch Lukáše Rittsteina do exteriérů kampusu Masarykovy university (boční prostranství v blízkosti knihovny). Výstavní prostory Archivu MU Lékařské fakulty jsou k výstavě ideální také kvůli umístění jiné sochy Lukáše Rittsteina. Je jím sousoší Vlny (zakoupené univerzitou v roce 2000) v atriu budovy Lékařské fakulty MU, přes které se prochází před vstupem na výstavu.

Na výstavě jsou k vidění modely soch Lukáše Rittsteina z cyklu Les a  Oba autoři společně sledují tamní kmeny už léta. „Lukáš Rittstein vytvářel odlitky z těl domorodců, což nebylo moc bezpečné. Oba umělci věděli, že kdyby se něco pokazilo, kmen by si to mohl špatně vysvětlit a oba je zabít,“ popsala vznik fotek průvodkyně Dana Zemčíková. Umělci pak odlitky vložili do velké houně, kterou poslali kmeni.

Barbora Šlapetová i a Lukáš Rittstein podnikli společně několik cest do Západní Papui Nové Guiney a setkali se tak s domorodými kmeny žijícími v pralese. Na výstavě jsou k vidění fotografie Šlapetové právě z těchto cest, konfrontované se sérií modelů Rittsteinových soch nazvanou Les. Obdobná výstava obou autorů (byť v nesrovnatelně velkorysejším měřítku) byla k vidění v pražském Centru současného umění DOX.

Sochař Lukáš Risttstein i malířka a fotografka Barbora Šlapetová vystudovali Akademii výtvarných umění v Praze. O svých cestách na Novou Guineu sepsali knihu Proč je noc černá. V roce 2005 za ni obdrželi cenu Magnesia Litera objev roku.

Akci finančně podpořila Masarykova univerzita z projektu MUNI/A/1019/2110

Mapa stránekHomepage >   akce >   Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein - Silná Barva

e-galerie
BAW2024