Změny v aktuálních opatřeních od 25. 10. 2021

Připravili jsme základní přehled nových změn v souvislosti s pandemií COVID-19, které budou platit od 25. 10. 2021.

22. 10. 2021

Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví v souvislosti s pandemií COVID-19

od 25. října 2021

  1. Nově budou muset lidé nosit na pracovištích respirátory. Výjimku budou mít ti, kteří sedí v kanceláři sami.  Zde jde o povinnost nosit ve všech vnitřních prostorech respirátory (nikoli roušky).
  2. Podle semaforu MU musí zaměstnanci i studenti nosit ve všech prostorách MU respirátory, vyjma pobytu na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby, vyjma přednášejících, řečníků a studentů cvičících, zpívajících či usazených při výuce za podmínky, že se v učebně nachází nejvýše 30 osob a tyto dají jednoznačný, jednomyslný, výslovný a bezvýhradný souhlas k tomu, že použití ochrany dýchacích cest není nutné
  3. Zkrátí se doba karantény na 7 dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Ukončit ji ale musí negativním PCR testem. Dosud musí být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny.  

od 1. listopadu 2021

  1. Zdravotní pojišťovny již nebudou hradit preventivní testy na koronavirus. Výjimku budou mít například děti do 18 let. Hradit budou pojišťovny testy také těm, kteří mají příznaky koronaviru a k testu je indikuje lékař nebo je na něj pošle hygiena. Zdarma je budou mít i ti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat a lidé plně očkovaní či rozočkovaní. Cena testů je zastropovaná na 814 korun za PCR test a 201 korun za antigenní test. 
  2. Testy budou mít současně kratší platnost. PCR testy tři dny místo dosavadního týdne a antigenní test jeden den místo dosavadních tří dnů. 
  3. Děti do 12 let nebudou potřebovat doklad bezinfekčnosti. K návštěvě kroužků nebo například restaurace či divadla tak nepotřebují test ani doklad o prodělání nemoci. Dosud toto pravidlo platilo pro děti do 6 let.  
  4. Provozovatelé restaurací či barů budou kontrolovat potvrzení o bezinfekčnosti. Mezi to se počítá potvrzení o testu, očkování či prodělání koronaviru. Pokud certifikát nebude platný, restaurace by neměla službu poskytnout. Hosta není třeba kontrolovat u vchodu, stačí, až když se usadí. Bezinfekčnost nebude třeba kontrolovat při odběru jídla s sebou a ani v restauracích v obchodních centrech. 

Odkazy

Změna mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví o omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb s účinností od 1. listopadu

https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/omezeni-maloobchodu---cele-zneni-0915.pdf 

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o nošení ochranných prostředků dýchacích cest s účinností od 25. října 

https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/ochrana-dychacich-cest---cele-zneni-0917_1.pdf 

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o testování obyvatel na přítomnost viru SARS CoV 2 s účinností od 1. listopadu

https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/testovani-obyvatel---cele-zneni-0916.pdf 

 

 

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.