logo

Hlasová hygiena

I. - úvodní informace
Název:
Hlasová hygiena
Předmět:
Hudební výchova
Autor:
Milena Tomanová
Věková skupina:
Od: 14 Do: 15
Přílohy

II. - cíle a ověření
Obsahové cíle a ověření:
  • Dozvědět se základní zásady, jak pečovat o hlas a jak postupovat při potížích s hlasivkami. [Studenti dostanou úkol: Sestavte desatero přikázání pro hlasového profesionála.]
Jazykové cíle a ověření:
  • Zopakovat výrazy související s hlasovým ústrojím, upevnit užívání pomocného slovesa "should". [Přeložte své desatero do angličtiny.]

III. - strategie, učební pomůcky
Učební strategie:
  • sledování videozáznamu, skupinová práce, výklad, vyprávění příběhu
Učební pomůcky:
dataprojektor, PC, tabule, fix

Popis hodiny
Úvod
Motivace - krátké vyprávění vlastního skutečného příběhu o potížích s uzlíky na hlasivkách nebo jiného příběhu konkrétní osoby s podobnou tématikou - v angličtině. Poté je příběh doplněn o podrobnosti a vyprávěn česky. Otázka na závěr: Jak k takovým potížím dojde? Jak se podobných problémů vyvarovat?
Hlavní část
Opakování z minulé hodiny - studenti na sobě ukážou a popíší stavbu hlasového ústrojí a vznik hlasu. Následuje výklad o poruchách hlasového ústrojí na základě výše zmíněné situace. Studenti sledují videozáznamy, na nichž je vidět kmitání zdravých a nemocných hlasivek. Dialog se studenty na téma, k čemu jim získané poznatky mohou v životě sloužit (v jakých situacích je důležité správně a kultivovaně užívat hlas). Studenti dostanou za úkol sestavit ve skupinách desatero zásad pro všechny, kdo si chtějí zachovat zdravý hlas.
Závěr
Prezentace sestaveného desatera a jeho překlad do angličtiny. Učitel upozorní na sloveso "should", které je zde možné užít - co bych měl udělat, aby k problémům s hlasem nedocházelo? Jak si mohu pomoci, když mám nějaké problémy (nachlazení, chrapot, jiná indispozice)? Příklad desatera v angličtině je uveden v příloze.

Slovní zásoba
 
VýrazPřeklad
hlasivkyvocal chords ikona zvuk
ústamouth ikona zvuk
nemoci hlasivekdiseases of vocal cords ikona zvuk
kmitáníoscillation/vibration ikona zvuk
únava hlasivektiredness of vocal cords ikona zvuk
péče o hlasvoice hygiene ikona zvuk
chrapothoarseness ikona zvuk
škrábání v krkusore throat ikona zvuk
foniatrphoniatrician ikona zvuk
rezonanceresonance ikona zvuk
dýchatbreathe ikona zvuk