Gratulujeme k přijetí! Teď už jen pár kroků k tomu stát se součástí PED MUNI
Připravili jsme pro tebe přehledný návod, co všechno po přijetí udělat – od nahrání maturitního vysvědčení až po zápis. Článek ti pomůže mít vše pod kontrolou.
V rámci výměnného programu mezi Masarykovou univerzitou a McLennan Community College v Texasu navštívila studentka Brenna Brno, aby poznala českou kulturu, jazyk a vzdělání. Mluvili jsme s ní o jejích dojmech, zážitcích a o tom, co si z této jedinečné cesty odváží domů.
Ve Spojených státech může být těžké přemýšlet o vlastní kultuře, protože i po dvacetihodinové cestě jste často stále v zemi. Příjezd na Masarykovu univerzitu byl pro mě příležitostí vystoupit z tohoto prostředí a podívat se na vlastní kulturu z nové perspektivy. Chtěla jsem poznat českou kulturu - v čem je jiná, v čem podobná - a získat poznatky, kterých bych doma nemohla dosáhnout.
Upřímně, to ticho. Je tu takový klid - v tramvajích, na ulicích - lidé jsou klidní a drží se stranou. V Texasu s vámi každý mluví, dokonce i cizí lidé, kteří procházejí na druhé straně ulice. Tady je tak osvěžující se ráno projít, dát si kávu a užívat si ten klid. Také se mi líbí, jak jsou využívána veřejná prostranství - uvidíte tu teenagery i seniory, jak se poflakují v parcích nebo se jen tak procházejí. Taková uvolněná společenská atmosféra je něco, čeho se u nás doma moc nedočkáme, obzvlášť s omezenou veřejnou dopravou a pěšími zónami.
Od 12. do 20. května hostí Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v rámci dlouhodobého výměnného programu studenty z McLennan Community College v Texasu. Protože na MCC studovalo více než 50 našich studentů, jsme nyní rádi, že můžeme jejich studenty přivítat v Brně. Poznávají českou kulturu, historii a hudbu, zapojují se do workshopů a dokonce se učí česky. Dnes si s jednou z nich povídáme o jejích zkušenostech.
Opravdu oceňuji, jak jsou zdejší profesoři oddaní a zapálení pro věc - stejně jako na naší vysoké škole v Texasu. Nedávno jsme například měli hodinu hudby, která byla tak poutavá a strhující. Styly výuky se možná v něčem liší, ale nadšení a péče o studenty jsou naprosto stejné. Zdejší akademické prostředí jsem si zamilovala.
Jedním z klíčových rozdílů je, jak brzy se čeští studenti začínají učit cizí jazyky. Většina českých studentů začíná s angličtinou na základní škole, zatímco ve Spojených státech začínáme s výukou druhého jazyka často až na střední nebo vysoké škole. To je obrovský rozdíl - u nás tolik lidí mluví pohodlně anglicky, protože se ji učí od dětství. Moc bych si přála, abychom měli stejný přístup i v našem vzdělávacím systému.
Výuka českého jazyka byla fantastická - opravdu interaktivní a zábavná. Také jsme měli neuvěřitelný hudební koncert pořádaný fakultou. Upřímně řečeno, každá část programu předčila má očekávání.
„Mám pocit, že zdejší učitelský sbor odvedl neuvěřitelnou práci a všichni nás velmi vítají.“
Přišla jsem s otevřenou myslí - nechtěla jsem si klást očekávání, která by nemohla být naplněna. Ale už jsem se toho tolik naučila jen tím, že jsem tady a slyším jazyk kolem sebe. Dokonce jsem začala měnit způsob mluvení, abych napodobila některé české zvuky - takové maličkosti opravdu ukazují, jak moc se učím. Veškerá má očekávání byla daleko překonána.
Věděli jsme, že budou workshopy, ale netušili jsme, jak uvolněné a poutavé budou. Brno samo o sobě je tak krásné a historické město - už jen to, že jsme tu byli, bylo neuvěřitelné. Všichni jsme za to velmi vděční.
Ano! Naši místní kamarádi nás provedli po městě. První den jsme prozkoumali centrum města - byli jsme tak nadšení, že jsme vstávali v šest ráno! Před snídaní jsme se procházeli více než hodinu. Navštívili jsme také hrad Špilberk a jeden z českých studentů pro nás uspořádal piknik u sochy rytíře na koni. Upřímně jsem se rozplakala nad tím, jak dobré je jídlo - a kolik pikniků jsme už měli!
„Styl výuky se možná v některých ohledech liší, ale nadšení a péče o studenty jsou naprosto stejné.“
Určitě! Měli jsme spoustu místních pochutin - jeden přítel je posedlý smaženým sýrem. Vyzkoušeli jsme všechny místní oblíbené pokrmy. Dozvěděli jsme se také o českých velikonočních tradicích, které jsou velmi odlišné od těch našich, ale neuvěřitelně zajímavé.
Program byl perfektní. Kéž bychom se takhle mohli učit každý den. Obzvlášť užitečné byly hodiny českého jazyka - už jen naučit se správně objednávat jídlo bylo skvělé. Například slovo šalina jsme zpočátku vůbec neznali! Lektoři pro nás připravili takový ucelený program - od hudby přes historii až po místní zvyky. Dokonce jsme měli i komentovanou procházku, kde jsme se dozvěděli o slavných českých hudebnících. Zdejší učitelský sbor je tak angažovaný a vstřícný. Byli jsme trochu nervózní, jak nás přijmou, ale všichni byli tak milí. Upřímně řečeno, dokázala bych si představit, že bych tu v budoucnu část roku žila. Tak moc se mi tu líbí.
Připravili jsme pro tebe přehledný návod, co všechno po přijetí udělat – od nahrání maturitního vysvědčení až po zápis. Článek ti pomůže mít vše pod kontrolou.
Nová budova výtvarných ateliérů Pedagogické fakulty MU získala prestižní Cenu Klubu Za starou Prahu za rok 2024. Ocenění bylo uděleno za výjimečně citlivé urbanistické a architektonické řešení, které kvalitním způsobem reaguje na historický kontext Starého Brna.