Z Texasu do Brna: Výměnný pobyt studentky v Brně

V rámci výměnného programu mezi Masarykovou univerzitou a McLennan Community College v Texasu navštívila studentka Brenna Brno, aby poznala českou kulturu, jazyk a vzdělání. Mluvili jsme s ní o jejích dojmech, zážitcích a o tom, co si z této jedinečné cesty odváží domů.

30. 5. 2025

Bez popisku
Co tě motivovalo k tomu, abys ses zapojila do výměnného programu a přijela na Masarykovu univerzitu?

Ve Spojených státech může být těžké přemýšlet o vlastní kultuře, protože i po dvacetihodinové cestě jste často stále v zemi. Příjezd na Masarykovu univerzitu byl pro mě příležitostí vystoupit z tohoto prostředí a podívat se na vlastní kulturu z nové perspektivy. Chtěla jsem poznat českou kulturu - v čem je jiná, v čem podobná - a získat poznatky, kterých bych doma nemohla dosáhnout.

Co tě na české kultuře zatím nejvíce překvapilo?

Upřímně, to ticho. Je tu takový klid - v tramvajích, na ulicích - lidé jsou klidní a drží se stranou. V Texasu s vámi každý mluví, dokonce i cizí lidé, kteří procházejí na druhé straně ulice. Tady je tak osvěžující se ráno projít, dát si kávu a užívat si ten klid. Také se mi líbí, jak jsou využívána veřejná prostranství - uvidíte tu teenagery i seniory, jak se poflakují v parcích nebo se jen tak procházejí. Taková uvolněná společenská atmosféra je něco, čeho se u nás doma moc nedočkáme, obzvlášť s omezenou veřejnou dopravou a pěšími zónami.

Letní škola s Mclennan Community College

Od 12. do 20. května hostí Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v rámci dlouhodobého výměnného programu studenty z McLennan Community College v Texasu. Protože na MCC studovalo více než 50 našich studentů, jsme nyní rádi, že můžeme jejich studenty přivítat v Brně. Poznávají českou kulturu, historii a hudbu, zapojují se do workshopů a dokonce se učí česky. Dnes si s jednou z nich povídáme o jejích zkušenostech.

Jak bys porovnala své zkušenosti se studiem v České republice se studiem doma?

Opravdu oceňuji, jak jsou zdejší profesoři oddaní a zapálení pro věc - stejně jako na naší vysoké škole v Texasu. Nedávno jsme například měli hodinu hudby, která byla tak poutavá a strhující. Styly výuky se možná v něčem liší, ale nadšení a péče o studenty jsou naprosto stejné. Zdejší akademické prostředí jsem si zamilovala.

Všimla sis nějakých rozdílů mezi českými a americkými studenty nebo stylem výuky?

Jedním z klíčových rozdílů je, jak brzy se čeští studenti začínají učit cizí jazyky. Většina českých studentů začíná s angličtinou na základní škole, zatímco ve Spojených státech začínáme s výukou druhého jazyka často až na střední nebo vysoké škole. To je obrovský rozdíl - u nás tolik lidí mluví pohodlně anglicky, protože se ji učí od dětství. Moc bych si přála, abychom měli stejný přístup i v našem vzdělávacím systému.

Na kterou část kulturního programu se nejvíce těšíš - na arteterapii, hudbu, historii nebo výuku češtiny?

Výuka českého jazyka byla fantastická - opravdu interaktivní a zábavná. Také jsme měli neuvěřitelný hudební koncert pořádaný fakultou. Upřímně řečeno, každá část programu předčila má očekávání.

„Mám pocit, že zdejší učitelský sbor odvedl neuvěřitelnou práci a všichni nás velmi vítají.“

Co od workshopů očekáváš?

Přišla jsem s otevřenou myslí - nechtěla jsem si klást očekávání, která by nemohla být naplněna. Ale už jsem se toho tolik naučila jen tím, že jsem tady a slyším jazyk kolem sebe. Dokonce jsem začala měnit způsob mluvení, abych napodobila některé české zvuky - takové maličkosti opravdu ukazují, jak moc se učím. Veškerá má očekávání byla daleko překonána.

Věděli jste o struktuře workshopů před příjezdem?

Věděli jsme, že budou workshopy, ale netušili jsme, jak uvolněné a poutavé budou. Brno samo o sobě je tak krásné a historické město - už jen to, že jsme tu byli, bylo neuvěřitelné. Všichni jsme za to velmi vděční.

Kolik z vás je tady a měli jste možnost poznat Brno?

Ano! Naši místní kamarádi nás provedli po městě. První den jsme prozkoumali centrum města - byli jsme tak nadšení, že jsme vstávali v šest ráno! Před snídaní jsme se procházeli více než hodinu. Navštívili jsme také hrad Špilberk a jeden z českých studentů pro nás uspořádal piknik u sochy rytíře na koni. Upřímně jsem se rozplakala nad tím, jak dobré je jídlo - a kolik pikniků jsme už měli!

„Styl výuky se možná v některých ohledech liší, ale nadšení a péče o studenty jsou naprosto stejné.“

Ochutnali jste nějaké české jídlo nebo zažili tradiční zvyky?

Určitě! Měli jsme spoustu místních pochutin - jeden přítel je posedlý smaženým sýrem. Vyzkoušeli jsme všechny místní oblíbené pokrmy. Dozvěděli jsme se také o českých velikonočních tradicích, které jsou velmi odlišné od těch našich, ale neuvěřitelně zajímavé.

Jaké je tvůj celkový dojem z programu?

Program byl perfektní. Kéž bychom se takhle mohli učit každý den. Obzvlášť užitečné byly hodiny českého jazyka - už jen naučit se správně objednávat jídlo bylo skvělé. Například slovo šalina jsme zpočátku vůbec neznali! Lektoři pro nás připravili takový ucelený program - od hudby přes historii až po místní zvyky. Dokonce jsme měli i komentovanou procházku, kde jsme se dozvěděli o slavných českých hudebnících. Zdejší učitelský sbor je tak angažovaný a vstřícný. Byli jsme trochu nervózní, jak nás přijmou, ale všichni byli tak milí. Upřímně řečeno, dokázala bych si představit, že bych tu v budoucnu část roku žila. Tak moc se mi tu líbí.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.