Participující školy - Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Boskovice

Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola, Štefánikova 2

e-mail: zvs.letovice@bk.orgman.cz

www stránky: www.zsstefanikovaboskovice.estranky.cz

Naše odloučená pracoviště.

• MŠ při nemocnici, Otakara Kubína 179, Boskovice
  • MŠ při DLPP Boskovice, Smetanova
  • ZŠ Letovice, Tyršova 23
  • Betany, charitativní dům pro postižené s kombinovanými vadami, Dukelská 12, Boskovice

Škola se zabývá vzděláváním a výchovou dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Těžištěm výuky je především příprava na každodenní život a získávání praktických dovedností, které jsou nezbytné pro začlenění žáků do společnosti.
Prvořadým úkolem je proměnit školu v prostředí, kde se žákům dostává nejen kvalifikované vzdělávací a výchovné péče, ale kde se současně cítí bezpečně a spokojeně. Jde nám především o jejich přípravu na bezproblémové zapojení do běžného života. Jsme úplnou školou s prvním až devátým ročníkem základní školy praktické, třemi třídami základní školy speciální, praktickou školou jednoletou. Škola se nachází v klidné části Boskovic, které jsou spádovou oblastí pro severní část okresu Blansko.

Struktura školy:

• ŠVP „ Hrajeme si od jara do zimy“
    Základním cílem MŠ je podporovat všestranný rozvoj osobnosti dítěte, podílet se na jeho citovém, rozumovém a tělesném rozvoji, vést k osvojování základních pravidel chování a k sebeobsluze.
  • Děti pracují individuálně i ve skupinách. Při organizování činností je přihlíženo k individuálním potřebám dětí

Základní škola speciální

• vzdělávací program pomocné škol a přípravného stupně pomocné školy č. j. 24035/97-22
  • rehabilitační vzdělávací program č. j. 15988/2003-24
    Slouží žákům se středně těžkou a těžkou mentální retardací, žákům s kombinovanými vadami a s autismem. Hlavním cílem naší školy je naučit a předat žákům takové znalosti, dovednosti a návyky, aby se co nejlépe začlenili do běžného života.
    Prostorové podmínky celé budovy odpovídají speciálním potřebám žáků, třídy jsou vybaveny kompenzačními pomůckami, relaxační místnosti slouží k celkové terapii.

Délka studia
    • školní docházka je deset let

Základní škola praktická

• vzdělávací program zvláštní školy č. j. 22980/97-22
  • ŠVP „Ne pro školu, ale pro život se učíme“
    Poskytuje základní vzdělávání žákům se zdravotním postižením, zejména s lehkou mentální retardací. Ve výchovně vzdělávacím procesu se zaměřujeme na rozvíjení vědomostí, dovedností, návyků a schopností žáků. Jde především o dosažení co největší míry socializace každého žáka, o rozvíjení kompetencí, které jsou nezbytné pro samostatný plnohodnotný život.

Zaměření školy:
    • rozvoj komunikačních schopností
    • rozvoj praktických dovedností
    • výchova osobnosti
    • zdravý životní styl

Sociální program školy:
    • lyžařské výcvikové kurzy
    • plavecké kurzy
    • ozdravné pobyty

Škola podporuje volnočasové aktivity žáků formou zájmových kroužků:
    • hudebně dramatický kroužek
    • sportovní kroužek
    • literární kroužek
    • kroužek ručních prací
    • zdravotnický kroužek
    • logopedický kroužek
    • počítačový kroužek

Délka studia
    • povinná devítiletá školní docházka

Praktická škola jednoletá

• Obor vzdělání 78-62-C/001
    Studium připravuje na výkon jednoduchých činností se zaměřením na práce v domácnosti a zahradnické práce.
    Absolvent praktické školy si doplní a rozšíří všeobecné základy vzdělání. Osvojí si manuální dovednosti potřebné k výkonu konkrétních jednoduchých pracovních činností a získá tak možnost uplatnění v různých profesních oblastech i v životě. Jde především o dosažení maximální míry samostatnosti.

Délka studia:
    • jeden rok

Ukončení studia:
    • závěrečná zkouška

Absolventům je vydáno vysvědčení o závěrečné zkoušce.

Školní družina

Poskytuje zájmové vzdělávání pro žáky se specifickými vzdělávacími potřebami. Jejím cílem je rozvoj osobnostních vlastností žáků se zaměřením na tvořivost a samostatnost. Během školního roku se střídají sebevzdělávací, zájmové, sebeobslužné, relaxační a odpočinkové činnosti.

Internát

Poskytuje:
  • ubytování
  • stravování
různé volnočasové aktivity

Program internátu je zaměřen na činnosti související s běžným životem ve společnosti. Jeho součástí je příprava žáků na vyučovací proces. Děti se ve volném čase mohou věnovat zájmovým činnostem, využívat hernu, počítačovou učebnu, tělocvičnu, relaxační místnosti, výtvarnou a keramickou dílnu, kuchyňku. Relaxační a tělovýchovné činnosti jsou realizovány v areálu školy a v blízkém okolí.

Verze pro tisk