MÁTA PEPRNÁ (Mentha piperita) - recepty

Čaj na bolavou hlavu

Tři čajové lžičky řezané sušené máty přelijeme 500 ml vařící vody a necháme 15 minut odstát. Poté čaj přecedíme a pijeme dva neslazené šálky mátového čaje denně.

Čaj pro dobré trávení

Připravíme si směs z 25 g sušené máty, 25 g květu heřmánku, 20 g kořene proskurníku, 20 g kořene lékořice, 10 g plodu fenyklu. Odebereme dvě čajové lžičky této směsi a přelijeme 250 ml vařící vody. Necháme 15 minut odstát. Přecedíme a pijeme dva šálky čaje denně.

Čaj pro ještě lepší trávení

Připravíme si směs z 20 g sušené máty, 20 g květu heřmánku, 20 g kořene puškvorce a 20 g plodu kmínu. Odebereme dvě čajové lžičky této směsi a přelijeme 250 ml vařící vody. Necháme 15 minut odstát. Přecedíme a vychladlý čaj pijeme 2x denně.

Další využití

Používá se k přípravě léčivých čajů a čajových směsí při nechutenství, poruchách trávení, zvracení, k posílení nervů a srdce a proti bolestem hlavy. Vdechování par z mátového odvaru pomáhá při rýmě, kašli, zánětu průdušek a nosních dutin a mátový odvar lze užít také k vyplachování úst při zánětu dásní, bolestech zubů a proti zápachu z úst. Mátovou mast používáme na ekzémy a pohmožděniny.