HLOH OBECNÝ (Crataegus oxyacantha) - sběr a sušení

Co sbíráme: květ

Kdy: května až červen

Jak: otrháváme rozkvetlé květy i se stopkami. Nikdy nesbíráme květy překvetlé. Květy sušíme ve stínu na dobře větraném místě. Při umělém sušení v sušárně nesmí teplota přesáhnout 35°C. Dobře usušené květy mají nažloutlou barvu. Nesmí být zhnědlé. Skladují se v suchu v dobře uzavřených sklenicích nebo papírových sáčcích.

Co sbíráme: list s květem

Kdy: květen

Jak: listy s květenstvím sbíráme na začátku rozkvětu tak, že otrháváme celé vrcholy mladých větviček. Otrháváme pouze větvičky zelené. Větvičky sušíme ve stínu na dobře větraném místě. Při umělém sušení nesmí teplota přesáhnout 35°C. Dobře usušené větvičky mají svoji původní barvu a dobře se lámou. Skladují se v suchu v dobře uzavřených sklenicích nebo papírových sáčcích.

Co sbíráme: plod

Kdy: září až říjen

Jak: sbíráme jen zralé, červené plody. Před sušením odstraníme nežádoucí větvičky, listy, stopky a pomačkané plody. Plody sušíme nejlépe umělým teplem v sušárně, kde teplota nesmí přesáhnout 70°C. Dobře usušené plody mají tmavou, červenohnědou barvu a jsou tvrdé. Skladují se v dobře uzavřených sklenicích.