VITAMÍNY

Vitamíny patří k základním složkám lidské potravy jsou. Jedná se o přírodní látky různých chemických struktur. Název vznikl z latinského vital a amine, v překladu životně důležité aminy (i když vitamíny nejsou aminy, název se ujal).
Nejsou sice zdrojem energie, ale jsou velmi důležité pro posílení a udržení některých tělesných funkcí a imunity. Existuje 13 základních typů vitamínů.

Některé vitamíny obsažené v léčivých rostlinách:

Vitamín A (axeroftol)

Vitamín A je rozpustný v tucích. Zdrojem je karoten, oranžová červená barviva a vnitřnosti.
Chemická struktura:

Vitamin A1
Vitamin A2

Provitamin A

Z léčivých rostlin je vitamín A obsažen zejména v plodu bezu černého, šípku, plodu jeřábu obecného a nati světlíku lékařského. Nedostatek vitamínu A může způsobit šeroslepost. Nadbytečné množství dokonce i smrtelné otravy (zejména z vnitřností).

B-komplex

B-komplex je označení pro vitamíny skupiny B. Jedná se o vitamíny rozpustné ve vodě. Hlavním zdrojem jsou kvasnice, ořechy, luštěniny, maso, sýry a celozrnné obiloviny.
V šípku je obsažen vitamín B1 (thiamin).
Vitamín B2 (riboflavin) obsahuje nať kopřivy dvoudomé, šípek a ostružiny.
Vitamín B6 (pyridoxin) je v nati kopřivy dvoudomé,…

Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Vitamín C je rozpustný ve vodě. Reguluje metabolismus, posiluje imunitu, odstraňuje volné radikály, podporuje vstřebávání železa, tvorbu bílých krvinek, růst kostí, zubů, chrupavek, udržuje pevné cévní stěny,…
Doporučná denní dávka je 75 mg. Nedostatek vitamínu C se projeví sníženou odolností vůči infekcím, zvýšenou únavou, kazivostí zubů, kloubními otoky a v extrémních případech i kurdějemi. Přebytek vitamínu C je vyloučen z těla.

Chemická struktura vitamínu C.

Mezi rostliny obsahující vitamín C patří šípek, černý rybíz, plod bezu černého, borůvky, listy břízy bělokoré, list i plod jahodníku, plod jeřábu obecného, listy jitrocele, nať kopřivy dvoudomé, nať mařinky vonné, květ měsíčku lékařského, mladé listy pampelišky lékařské a citrusy,…