Časopis Komenský

V souvislosti se současným trendem k inkluzi se učitelé na běžných školách mohou stále častěji setkat s integrovanými žáky se ztrátou sluchu. Vzdělávání žáků se ztrátou sluchu s sebou přináší mnohá specifika, a to především v oblasti rozvoje mluvených jazyků. Učitelé, kteří nemají zázemí ve speciálně-pedagogickém vzdělání, jsou tak postaveni před zcela novou situaci. V souvislosti se sluchovým postižením existuje navíc řada nesprávných představ týkajících se vzdělávání, komu-nikace či schopností, které vycházejí z nedostatku informací či ze zobecnění limitovaných osobních zkušeností.

Cílem tohoto příspěvku je poskytnout (především) učitelům cizích jazyků informace a podněty vycházející z výzkumných zjištění v oblastech surdopedie, psycholingvistiky či teorie osvojování cizích jazyků. V první části krátce představíme problematiku sluchového postižení. V následujících kapitolách pak upozorníme na některé zákonitosti či zapeklitosti, se kterými se učitel(ka) cizího jazyka může setkat při výuce žáka se sluchovým postižením z pohledu individuálních odlišností v učení se cizím jazykům.

 Přestože se mnohé problémy v oblasti gramotnosti a jazykového rozvoje vyskytují téměř u všech osob se ztrátou sluchu bez ohledu na její míru, včetně uživatelů kochleárního implantátu (Marschark et al., 2012), nejvýrazněji se projevují u jedinců s úplnou či těžkou ztrátou sluchu. Na tuto skupinu se také nejčastěji zaměřuje výzkum. Z těchto důvodů se také tento příspěvek zabývá především situací neslyšících žáků a žáků s těžkou ztrátou sluchu.

 

Celý text naleznete v časopise Komenský (číslo 03/ březen 2017/ ročník 141)

Komentáře  

# Časopis Komenský - Individuální rozdíly v učení se cizím jazykům: specifická situace neslyšícíchGustavo 2017-06-01 01:49
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed foot pain in the arch: http://mirnalamattina.weebly.com/blog/partial-achilles-tendon-rupture-protocols Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!

Thank you
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
# Časopis Komenský - Individuální rozdíly v učení se cizím jazykům: specifická situace neslyšícíchDick 2017-07-12 10:49
Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
I'm planning to start my own website soon but I'm a little
lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that
I'm completely confused .. Any tips? Thanks a lot!


Feel free to surf to my web page: foot pain gout (riddlejfljosrw vm.snack.ws: http://riddlejfljosrwvm.snack.ws)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit