Jak se připojit s notebookem na Internet

pomocí bezdrátového (WiFi) připojení na PdF MU

Aktualizováno 21. září 2015

 

WiFi logo

Jednotlivé části tohoto dokumentu popisují základní postup:

  1. Potřebné vybavení - potřebujete notebook s WiFi-kartou

  2. WiFi

  3. Eduroam WPA - varianta 1: Zabezpečené připojení k WiFi. návod nastavení - automatické nastavení Vista/7

  4. MUNI - varianta 2: snadné pro jednorázové připojení

  5. Tisk - ze svých notebooků můžete přímo tisknout na fakultní kopírky - návod zde

 

Potřebné vybavení

Z vybavení mimo notebooku potřebujete pouze tzv. wifi-kartu podporující standard IEEE 802.11b nebo 802.11g.
Pokud máte novější notebook (tj. vyroben r. 2004 a novější), pravděpodobně máte tuto kartu již vestavěnou. V takovém případě je třeba ještě zkontrolovat, že máte zapnutý vysílač (rádiovou část wifi-karty). Ten se obvykle zapíná zvláštním tlačítkem někde na notebooku nebo pomocí klavesy fn a klávesy s ikonou vysílače a jeho zapnutí bývá znázorněno příslušným světýlkem.

Starší přístroje je možné dovybavit pomocí rozšiřující placaté karty do PCMCIA slotu nebo do USB. Wifi-karta do USB vypadá velmi podobně jako dnes rozšířené flešky na přenos dat. V obou případech se ceny vhodných karet pohybují do 1000 Kč s dph.


WiFi

Pro přístup do wifi sítě slouží přístupové body (Access point, AP, základnová stanice). Jejich signál má dosah řádově desítky metrů ve volném prostoru, skrz zdi se šíří velmi špatně, a proto je vhodné znát alespoň přibližné fyzické umístění tohoto bodu a najít si pracovní místo s dostatečně silným signálem.

Přístupové body na Pedagogické fakultě MU:

Pro připojení musíte mít dále správně nainstalované ovladače (dodávané s kartou nebo s notebookem). Součástí těchto ovladačů bývá samostatný prográmek jehož ikona se po spuštění objevuje v dolní liště napravo u hodin. Tímto programem se nastavují parametry pro připojení. Protože tento ovládací program je u každého výrobce jiný, je na každém aby si našel, kde v něm parametry připojení nastavit.

V operačním systému Windows XP je možné místo ovládacího programu použít ovládání přímo z Windows XP - návod na nastavení připojení ve Windows XP zde.
Z bezpečnostních důvodů doporučuji pro jakoukoliv WiFi-síť vypnout "Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft" - v ovládacích panelech - síťová připojení - vlastnosti bezdrátového připojení k síti. ukázka nebo zapnout firewall a vypnout výjimku pro sdílení souborů.


Eduroam (WPA)

Výchozí varianta zapezpečeného připojení k WiFi pomocí protokolu WPA.

Pro tuto možnost doporučuji vypnout firemní utility pro správu bezdrátového připojení a použít výhradně funkce Windows (XP/Vista/7).

Podrobný návod je zde.

NOVINKA! Program pro automatické nastavení připojení na Windows Vista, Windows 7 a novější.
Program je digitálně podepsán, pro ověření pravosti souboru si můžete stáhnout kořenový certifikát CA Cesnet, uložit do souboru s příponou .cer a poté kliknutím instalovat.

Po nastavení připojení budete muset jednorázově zadat pro příhlášení do WiFi sítě svoje přístupové údaje. Přihlašovací jméno ve tvaru: učo@eduroam.muni.cz a sekundární heslo z ISu. Přihlašovací údaje se automaticky uloží do počítače pro další používání. Pokud jste se přihlašovali na cizím počítači, můžete přihlašovací údaje z počítače smazat tímto reg. souborem.


MUNI - Přihlašování přes prohlížeč

Není třeba nic nastavovat, po přihlášení k přístupovému bodu spusťte prohlížeč, ve kterém provedete přihlášení.


V případě pochybností konzultujte dokumentaci notebooku, svého počítačového poradce nebo CIT.
doporučené odkazy:
A to je vše, přeji pěkný den.
Dotazy a připomínky:  Mgr. Pavel Krejčí (krejci zavináč ped.muni.cz)